Podsumowanie zmagań w II lidze w sezonie 2021

     Drugoligowcy zakończyli sezon 2021 a rywalizacja o awans zakończyła się długo przed zakończeniem ostatniej kolejki. Moim zdaniem to organizacyjnie najgorszy sezon na tym szczeblu rozgrywek. Z rywalizacji, ze względów merytorycznych wycofali się zaraz na ich początku Karol Olczyk i Dominik Zieniuk a Paweł Herchel w połowie rozgrywek najwyraźniej uznał że nie podoła temu zadaniu. Awans do pierwszej ligi uzyskało dwóch zawodników Robert Kotys i Maciej Winnicki. Do trzeciej ligi spadło aż pięciu zawodników  Karol Olczyk, Dominik Zieniuk, Paweł Herchel, Maciej Cierpisz i Łukasz Kościan. Utrzymali się Jerzy Wołoszyn, Mariusz Birosz i Andrzej Ługom.

 

Liderem drugiej ligi został Robert Kotys, który w 14 spotkaniach nie poniósł żadnej porażki, nie przegrał nawet jednego seta. Na tym szczeblu rozgrywek to drugi taki przypadek w historii, pierwszym było wygranie ligi w 2018 roku przez Andrzeja Pałosza. Robert wygrywa takie klasyfikacje jak: Mecze powyżej 30 gemów; mecze od zwycięstwa 1-0 do zw/por 2-1/1-2; małe punkty w tiebraekach. W sumie rankingów jest na szóstej pozycji, w tabeli wszech czasów na dziewiątej a w przyszłym sezonie zagra z „9”

 

V-ce liderem II ligi został beniaminek rozgrywek Maciej Winnicki. Maciej wykazał się solidną  i powtarzalną grą, pokonał wielu faworytów, więc awans do najwyższej klasy rozgrywkowej jak najbardziej zasłużony. Maciej wygrał 11 spotkań a tylko w trzech musiał uznać wyższość swoich przeciwników. W sumie rankingów Maciej zajmuje dziewiętnaste miejsce w tabeli wszech czasów dwudzieste trzecie a w pierwszej lidze wystartuje jako „18”

 

Wielką niespodzianką jest zajęcie przez Jurka Wołoszyna miejsca na najniższym stopniu podium. Co prawda awansu to nie daje ale satysfakcja że pokonało się kilku teoretycznie silniejszych przeciwników pozostaje. Jurek wygrał 9 razy a 5 przegrał. Kolejny sezon jednak nie będzie spacerkiem gdyż dołączy do II ligi kilka uznanych firm. Jurek w sumie rankingów zajmuje czternaste miejsce, w tabeli wszech czasów dziewiętnaste i w kolejnym sezonie wystartuje z „20”.

 

Czwarte miejsce , troszeczkę przez gapiostwo w przedostatniej kolejce zajął kandydat do awansu Mariusz Birosz. Niby jest mały niedosyt ale zawsze to pewne utrzymanie się w lidze. Mariusz Podobnie jak Jurek w kolejnym sezonie będzie musiał się wznieść na wyżyny. Mariusz 8 meczów wygrał i 5 przegrał. Mariusz w sumie rankingów zajmuje jedenaste miejsce , w tabeli wszech czasów dwunaste a w przyszłym sezonie wystartuje z „15”

 

Wielkim wygranym wśród drugoligowców jest Andrzej Ługom. Po fatalnym początku, z każdym tygodniem było już tylko lepiej. Taka ambitna postawa wystarczyła by zająć ostatnie miejsce pozwalające na utrzymanie się w drugiej lidze. W kolejnym sezonie na słabości nie będzie już miejsca. Andrzej w sumie rankingów zajmuje piętnaste miejsca, w tabeli wszech czasów siedemnaste i w przyszłym sezonie wystartuje z „16”

 

Szóste miejsce zajął Łukasz Kościan. ¾ sezonu to świetna gra Łukasza i sprawa utrzymania była niemal pewniakiem. To co zrobił Łukasz w ostatniej części sezonu spowodowało że spadł do grona trzecioligowców. Jednak to co się wydarzyło pozostanie w głowie Łukasza. Łukasz w sumie rankingów zajmuje 33 miejsce , w tabeli wszech czasów 28 miejsce i w kolejnym sezonie wystartuje jako „26”

 

Siódme miejsce zajął Maciej Cierpisz. W przypadku Macieja można ten sezon uznać za udany. W stosunku do sezonu 2020 wyszło całkiem nieźle. Trzy zwycięstwa pokazują że może nawiązać walkę z drugoligowymi  średniakami . Czy w następnym sezonie będzie powrót do II Ligi?. Maciej w sumie rankingów zajmuje 28 miejsce, w tabeli wszech czasów 31 i w kolejnym sezonie wystartuje jako ligowa „19”

 

Ósme miejsce zajął Paweł Herchel. Początek sezonu mimo wielu porażek nie zwiastował że Paweł drugą cześć sezonu odpuści zupełnie. Moim zdaniem to zawodnik , który technicznie jest chyba najlepszy z całego grona obecnych przedstawicieli drugiej ligi. Myślę że III liga będzie punktem zwrotnym dla Pawła i powróci on w szeregi drugoligowców. Paweł w sumie rankingów zajmuje 17 miejsce, w tabeli wszech czasów 11 miejsca i w sezonie 2022 wystartuje jako „24”.

 

Dominik Zieniuk i Karol Olczyk nie zostali sklasyfikowani, gdyż wycofali się z rozgrywek.

 

     Drugoligowcy w sezonie 2021 rozegrali 56 meczów, 118 setów i 962 gemy. Padło aż osiem meczów trzysetowych, cztery mecze kończyły się po tiebraekach, aż osiem walkowerów, pięć kreczów i dwa walkowery obopólne. Jak widać powodów do dumy nie ma. Blisko 18% meczów w ogóle się nie odbyło bo zakończyło się poprzez weryfikację zgodną z regulaminem. W historii rozgrywek drugoligowych rozegrano 313 meczów, 685 setów i 5699 gemów.

 

Z tabeli obok widać wyraźnie że sprawy awansu ustabilizowały się już na poziomie  czwartej kolejki. Obaj panowie wskakując na dwa premiowane awansem miejsca w drugiej i czwartej kolejce, tych miejsc już do końca nie oddali. dopiero w 16 kolejce spotkań Jurek Wołoszyn zapewnił sobie podium. W także  16 kolejce Andrzej Ługom zapewnił sobie utrzymanie wśród drugoligowców kosztem Łukasza kościana , który w ten sposób pożegnał się z drugoligowymi rozgrywkami. Wielkie dzięki tym , którzy się zaangażowali w rozgrywki na tym szczeblu, dziękuję za zdjęcia i życzę wszystkim w nowym sezonie jak najlepszych wyników sportowych . 

Data: 2021-09-18