Podsumowanie sezonu 2023 w 2 Lidze

     Szósta edycja rozgrywek drugiej ligi przeszła do historii. Panowie i panie rozegrali w sezonie 2023 , 105 meczów, 216 setów i 1691 gemów. Odnotowano : 16 meczów trzysetowych, 6 po tiebraekach, 22 tenisowe rowerki, 1 krecz, po  3 walkowery obopólne i 3 jednostronne. Awans uzyskało dwóch zawodników Tomasz Siegert 37 ptk i Mariusz Birosz 36 ptk. Na trzecim miejscu znalazł się Marcin Meller z 35 ptk i był jedynym zawodnikiem , który pokonał zarówno lidera jak i wicelidera tabeli drugiej ligi. Przegrał tylko spotkanie z Michałem Borzyszkowskim , który znalazł się tuż za podium także z 35 ptk, lecz miał bilans setów gorszy od Marcina. Marcin Meller był zawodnikiem , który wygrał najwięcej spotkań, lecz kilka niespodziewanych strat w zwycięstwach 2-1, sprawiło że zabrakło tego jednego seta do awansu do pierwszej ligi. Wiadomo już że na pewno do drugoligowców dołączy trzech zawodników z pierwszej ligi w przyszłym sezonie, a pewnym tego jest jak na razie Łukasz Kuć i Jonasz Palicki a Paweł Kubik dołączy do grona drugoligowców jak przegra baraż ze Sławomirem Wrzeszczem.

 

 

      Zarząd wśród drugoligowców nagrodzi pierwszych pięciu zawodników nagrodami rzeczowymi a ostatnią z nich zgarnie Tomasz Stępliński, który z 26 ptk uplasował się na 5 pozycji. Zresztą 26 ptk mieli także Jerzy Wołoszyn, Andrzej Waligórski i Dawid Skrzoska, który przegrał z Andrzejem o zaledwie jednego gema!.

 

     Przed sezonem w roli faworytów stawiano na Tomasza Siegerta i Michała Borzyszkowskiego. Ten pierwszy wykonał plan a Michał zapewne jest troszeczkę zawiedziony, że nie otrzymał promocji do pierwszej ligi. Mariusz Birosz i Marcin Meller tez byli wymieniani w gronie zawodników , którzy mogą nawiązać walkę o awans i w zasadzie przewidywania fachowców się potwierdziły.

 

     Za pozytywny występ można uznać wynik Tomasza Stęplińskiego i Jerzego Wołoszyna , a także  na miarę swoich możliwości Dawida Skrzoskę i Andrzeja Waligórskiego

 

    Bardzo zadowolone z występów w drugiej lidze mogą być panie. Karolina Kaszyńska zdobyła 10 miejsce mając na swoim koncie 12 ptk pokonując panów Ryszarda Szmyda i Andrzeja Ługoma.

 

     Weronika Birosz z 6 ptk zajęła miejsce 12 i pokonała Andrzeja Ługoma , co należy uznać za sporą niespodziankę. Inne panie, Emilia Drozd i Emilia Bodnar mogą ten sezon zapisać po stronie udanych, zebrały niezbędne doświadczenie i przeciwnikom w następnym sezonie będzie zdecydowanie trudniej z nimi rywalizować. Brawo dziewczyny

 

     Piotr Kotys zajmując 9 pozycję z 18 ptk raczej czuje pewien niedosyt, ale powrót po przerwie musiał się odbić na jego formie stąd dziewiąte miejsce „Króla II Ligi”

 

     Ryszard Szmyd robił co mógł, ale niewiele mógł zdziałać przy tak dobrze dysponowanych przeciwnikach.

 

     Największym rozczarowaniem ligi był Andrzej Ługom, który pamięta występy na pierwszoligowym froncie. 13 miejsce z zaledwie 5 ptk i w dodatku z 5 walkowerami i jednym kreczem stawia Andrzeja jako zawodnika , który zawiódł w sezonie 2023

 

O występie Szymona Tobolskiego nie będę się rozpisywał bo szkoda czasu.

 

     Najwięcej setów ugrał Mariusz Birosz i Marcin Meller (26) i Tomasz Siegert i Michał Borzyszkowski (25). Najwięcej gemów zdobył Marcin Meller (176), następnie Mariusz Birosz i Michał Borzyszkowski (172) i Tomasz Siegert (161)

 

     W tabeli wszech czasów prowadzi niezmiennie Mariusz Birosz (94,4), na trzecim miejscu jest Jerzy Wołoszyn i Piotr Kotys (52,8), następnie Marcin Meller (48), Andrzej Ługom (41,6), Tomasz Siegert (38,4) i Michał Borzyszkowski na dziewiątym miejscu (33,6). W następnym sezonie w drugiej lidze nie będą punktować Mariusz Birosz i Tomasz Siegert. Dla Mariusza nawet nieobecność przez trzy sezony może pozwolić mu być na pozycji lidera.

 

 

 

 

 

     Jeśli chodzi o statystyki na drugoligowym froncie to aż w 15 statystykach prowadzi Mariusz Birosz a są to : Mecze wygrane w stosunku 2-0 (50), mecze wygrane 6-0, 6-0 (12), sety wygrane 6-0 (34), sety wygrane po tiebraekach (6), sety wygrane 7-5 (10), mecze wygrane powyżej 20 gemów (12), mecze wygrane poniżej 20 gemów (47), mecze od porażki 0-1 do zw. 2-1 (5), ilość wygranych meczów (59), ilość wygranych setów (133), ilość wygranych gemów (1032), sety wygrane 6-1, 6-2 (45), sety wygrane 6-3, 6-4 (38), mecze 2-0 z ilością gemów powyżej 23 (1).

 

Pozostałe  klasyfikacje wygrywali:

Piotr Kotys, mecze wygrane trzysetowe (9), mecze powyżej 30 gemów (3)

Jerzy Wołoszyn najlepszy jest w małych punktach w tiebraekach (61)

Co najciekawsze Mariusz Birosz nigdy nie wygrał drugoligowych zmagań, a wygrywali je:

2018 – Andrzej Pałosz, 2019 – Dariusz Tucki, 2020 – Marcin Meller, 2021 – Robert Kotys, 2022 – Mirosław Kisełyczka i w obecnej edycji 2023 -  Tomasz Siegert

 

     W sumie tych wszystkich rankingów z dużą przewagą prowadzi Mariusz Birosz (213), następnie na trzecim miejscu Piotr Kotys (134), i kolejno Jerzy Wołoszyn (116), Marcin Meller (102), Andrzej Ługom (72, Tomasz Siegert (55). Pozostali uczestnicy ligi plasują się poza czołową dziesiątką.

 

     Drugoligowcy w ciągu sześciu lat rozegrali 512 meczów, 1112 setów i 9124 gemy.

 

Największe bezpośrednie bilanse spotkań to:

Karolina Kaszyńska – Weronika Birosz 8-1/16-2/107-69

Jerzy Wołoszyn – Andrzej Ługom 6-0/12-2/74-38

A najbardziej wyrównane to:

Michał Borzyszkowski – Dawid Skrzoska 3-3/6-7/59-62

Mariusz Birosz – Piotr Kotys 4-2/9-4/72-48

Mariusz Birosz – Jerzy Wołoszyn 4-2/10-5/77-60

 

     Najwyżej rozstawionym zawodnikiem w sezonie 2024 będzie Łukasz Kuć (8), Michał Borzyszkowski (10), Jerzy Wołoszyn (14) . Może być taka sytuacja, że kolejni spadkowicze będą rozstawieni wyżej od Łukasza, ale kto spadnie dowiemy się już niebawem po rozegraniu barażu o pozostanie w pierwszej lidze.

 

     Gdyby prześledzić zmagania kolejka po kolejce to Tomasz Siegert zasiadł w fotelu lidera w ósmej kolejce i tego prowadzenia już nie oddał. Mariusz Birosz na drugie miejsce wskoczył na sześć kolejek przed końcem i dowiózł je do samego finału rozgrywek. W tym samym czasie Marcin Meller zacumował na trzeciej pozycji i już  nie oddał pudła rywalom, podobnie jak u Michała Borzyszkowskiego z pozycją tuż za podium. Tomasz Stępliński długo przebijał się przez stawkę zawodników by zadomowić się na piątej pozycji premiowaną nagrodą rzeczową. Andrzej Waligórski w ósmej kolejce był nawet na podium ale ostatecznie zajął siódme miejsce. Jurek Wołoszyn nawet przez dwie kolejki był na prowadzeniu ale ostatecznie  „rozłożył” się na miejscu szóstym.

 

 

 

 

     Można by jeszcze wiele ciekawostek przytaczać odnoście obecnych rozgrywek. Wielkie dzięki za profesjonalne podejście do rozgrywek, pilnowania terminarza, za sporą ilość fotorelacji, bez których nie byłaby sprawna publicystyka tego co działo się na naszych kortach. Wielkie podziękowania dla Tomasza Siegerta , który pilnuje wszystkich niedociągnięć na stronie i w arkuszach z tabelami i statystykami. Jaki będzie kolejny sezon tego nie jestem w stanie określić, ale jedno wiem że będziemy kontynuować projekt Liga Tenisa Ziemnego w Czarnem. Do zobaczenia, najpierw na oficjalnym zakończeniu 07.10.2023 a następnie w sezonie 2024 . Życzę Wam i sobie byśmy spotkali się w tym samym gronie, a może ktoś zechce do nas dołączyć to z miłą chęcią przyjmiemy nowych zawodników. Nasze rozgrywki jesteśmy w stanie zorganizować pod każdą ilość zawodników. Jeszcze raz do zobaczenia !!!

Data: 2023-09-11